Продолжуваат апсењата на протестите на опозицијата во Ерменија | Правдико

Правдико

   

Продолжуваат апсењата на протестите на опозицијата во Ерменија

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Ерменската полиција уапсила најмалку 65 демонстранти кои ги блокираат улиците низ главниот град Ереван против назначувањето на поранешниот претседател на државата Серж Саркисјан на премиерската функција. Протестите се одвиваат осми ден по ред.

Вчера над 100 демонстранти кои се обидуваа да го блокираат влезот во владината зграда беа уапсени по судирите со полицијата. Опозицијата го обвинува Саркисијан, кој долго време беше претседател на Ерменија дека го променил политичкиот систем на земјата од претседателски во парламентарен со цел да остане на власт.

Извор: Радио Слободна Европа

Партнери на Правдико