Продолжуваат судењата за „Тенк“ и „Тарифа“ | Правдико

Правдико

   

Продолжуваат судењата за „Тенк“ и „Тарифа“

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Денеска во кривичниот суд ќе продолжи судењето за предметот „Тенк“ за набавка на „мерцедесот“. За овој предмет осомничени се експремиерот Никола Грувски, поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска, и поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски.

Ново рочиште треба да се одржи и за случајот „Тарифа“, каде што три лица се сомничат дека ја злоупотребиле службената положба во постапка за јавна набавка на софтвер за потребите на АД ЕЛЕМ.

Денеска на обвинителната клупа требаше да седне и новинарот Драган Павловиќ-Латас како осомничен за затајување на данок во предметот „Тотал“. Рочиштето се одложи бидејќи Латас не се појави пред судот поради здравствени и семејни причини.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико