Професии во Македонија кои се со најмали плати | Правдико

Правдико

   

Професии во Македонија кои се со најмали плати

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Според податоците на Државниот завод за статистика на Македонија , најниски плати се во секторот рибарството и аквакултурата, каде просечна бруто плата им е 16.933 денари.

denari-1

Следуваат вработените во индустријата за производство на кожа со 17.078, луѓето кои работат на одржување на згради/животна средина/природа со 19.707 и луѓето вработени во производство на мебел со 19.982 денари.

За споредба најплатените професии во Македонија се компјутерско програмирање со бруто плата од 74 971 , правни и сметководствени дејности со 68 481, воздушен сообраќај 63 469 и фармација со 62 786 денари.

Извор: Макфакс

Партнери на Правдико