Професионална етика на адвокатите во Р.Македонија | Правдико

Правдико

Виртуальное казино Vavada предлагает своим посетителям множество азартных игр, включая популярные слоты, рулетку и покер, а также другие развлечения. Главные достоинства Vavada - это простота использования интерфейса и обширный ассортимент игровых автоматов. Казино Vavada привлекает пользователей разнообразием бонусов и акций. Необходимо помнить о потенциальных рисках, связанных с азартными играми, и важно играть ответственно, устанавливая разумные лимиты на ставки.

   

Професионална етика на адвокатите во Р.Македонија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

222Адвокатите се слободни, самостојни и независни во својата работа, а правната помош на странките ја даваат само на нивно барање ( што значи дека тие самостојно не постапуваат, освен кога странката, која од народната: „ Подобро да се спречи, отколку да се лекува“, ќе ги ангажира) и во согласност со Законот, Кодексот на адвокатска етика и други акти на Авокатската комора. Оттука, Алан Дершовиц со право ќе рече: „Адвокатите се застапници на странките. Вие сте нивни портпароли. Вие сте нивен гласноговорник. Вие сте тие, само што имате поголемо образование од нив и подобро се изразувате“. Адвокатите се одговорни за стручно и совесно вршење на должностите од адвокатската струка и за чување на достоинството и угледот на адвокатурата (тука се присетувам на зборовите на Кејт Еванс која за адвокатурата  ќе рече: „Адвокатурата е вештина кој се стекнува“).

Автор: м-р Маја Котевска

Прочитај ја целата статија ТУКА

Препорачуваме

Партнери на Правдико