Програма зa прeвeдувaње на судската пракса на Европскиот суд за човекови права | Правдико

Правдико

   

Програма зa прeвeдувaње на судската пракса на Европскиот суд за човекови права

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

echrСо цел да се овозможи полесен и појасен пристап до судската пракаса на Европскиот суд за човекови прави до националните судови во повеќе земји, во рамките на Проектот кој 80% е финансиран од HRTF (Human Right Trust Fund) се преведува судската пракса на Европскиот суд за човекови права која во моментов е преведена на  11 јазици и на уште два во рамките на други два помали Проекти.

Повеќе информации околу Програмата можете да најдете на следниот линк:

http://www.echr.coe.int/Documents/HRTF_standards_translations_ENG.pdf

Извор: Академија за судии и јавни обвинители

Препорачуваме

Партнери на Правдико