Пронајдени марихуана, амфетамин и екстази во дом на студент од Јордан во Скопје | Правдико

Правдико

   

Пронајдени марихуана, амфетамин и екстази во дом на студент од Јордан во Скопје

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Секторот за внатрешни работи  Скопје поради постоење основи за сомнение за сторено кривично дело – “неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурзори“, казниво по член 215 од Кривичниот законик на Република Македонија, а врз основа на Наредба од Основен суд Скопје 1 Скопје, на 09.02.2018 година изврши претрес на дом и други простории кај лицето М.А. (29) студент од Јордан, со живеалиште на ул. „Руѓер Бошковиќ“ во Скопје.

При претресот пронајдени се 133,75 грама марихуана, 19,85 грама амфетамин; 26 таблети (Ekstazi-МDMA), една дигитална вага со остатоци од марихуана и амфетамин и огледало со остатоци од амфетамин и кокаин. Предметите биле одземени со потврда за одземени предмети.

За време на претресот, во домот на М.А. биле затекнати и лицата Ѓ.А. (31) од Куманово и Ж.М. (20) од Тетово со адреса на живеење во Куманово, а во текот на вршењето на претресот во домот влегол и Д.С. (19) од Скопје. Полициските службеници извршиле преглед кај овие лица. Притоа, кај Д.С. била пронајдено една кесичка со марихуана, која со потврда била одземена, додека кај лицата Ѓ.А. и Ж.М. не биле пронајдени предмети кои потекнуваат од кривично дело.

Сите четири лица биле лишени од слобода и во Полициската станица Гази Баба со нив бил извршен разговор. За настанот и преземените активности бил информиран Јавен обвинител. На лицето М.А. му е одредена мерка притвор во траење од 30 дена.

Партнери на Правдико