Пропаднаа преговорите за обединување на Кипар | Правдико

Правдико

   

Пропаднаа преговорите за обединување на Кипар

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Преговорите на кипарските Грци и Турци за обединување на островот не успеаја, соопштија официјални лица на Обединетите нации, пренесува Reuters.

kipar-zeni-768x461

Разговорите беа водени под покровителство на ОН во Швајцарија, а лидерите Никос Анастасијадес и Мустафа Акинџи по два дена преговори не успеаја да се договорат.

„И покрај наjдобрите намери, тие не беа во состојба да ги усогласат критериумите за територијално ускладување со што би се отворил патот кон последната фаза на преговори,“ соопштија претстaвници на ОН.

Кипар е поделен од 1974 година на турски и грчки дел. Преговорите за нивно повторно обединување траат со децении, со мали прекини, со помош на ОН.

Претставници на кипарските Грци и Турци се обидуваат да се договорат за овластувањата во заедничката држава, враќање на имотите на Грците во турскиот дел, судбината на исчезнатите лица, како и за статусот на Турците кои во меѓувреме се доселиле на островот.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико