Просечната плата во јуни изнесувала 22.187 денари | Правдико

Правдико

   

Просечната плата во јуни изнесувала 22.187 денари

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен изнесувала 22.187 денари, а бруто-платата – 32.637 денари, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Просечната плата во јуни била поголема за 0,7 отсто во однос на истиот месец лани.

pari11-860x680

Ваквото зголемување се должи, пред сè, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите градежништво (10,6 проценти), административни и помошни услужни дејности (6,3 проценти) и земјоделство, шумарство и рибарство (6,3 проценти).

Во јуни годинава, 1,6 отсто од вработените не примиле плата.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико