Проширена истрагата за кумановското „Диво Насеље“ за уште седум лица | Правдико

Правдико

   

Проширена истрагата за кумановското „Диво Насеље“ за уште седум лица

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

obvinitelstvo-3Врз основа на анализа од досега прибавените докази од истрагата во врска со настаните од 9 и 10 мај годинава во кумановската населба Диво Насеље, надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, издаде Наредба за спроведување на истражна постапка за уште седум македонски државјани.

Осомничените, кои се теретат за сторени кривични дела „Терористичка организација” од чл. 394 – а и „Тероризам” од чл. 394 -б, се изведени пред Судија на претходна постапка и на предлог на надлежниот јавен обвинител им е определена мерка – Притвор.

Препорачуваме

Партнери на Правдико