Протест на Каталонците поради истрагата за референдумот | Правдико

Правдико

   

Протест на Каталонците поради истрагата за референдумот

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Spanija-tИлјадници приврзаници за независност на Каталонија протестираа поради покренување на истрага на шпанскиот суд за симболичниот референдум за отцепување од Шпанија кој регионалната влада го одржа минатата година.

Новата градоначалничка на Барселона Ада Колау, го предводеше протестот и прочита соопштение во кое даде поддршка на барањето на Каталонија да го оствари правото на самоопределување, пренесуваТанјуг.

Под истрага е сегашниот регионален претседател Артур Мас, кој треба да сведочи во четврток,.

Шпанскиот уставен суд го суспендираше референдум на 9 ноември 2014 година, но Каталонија, сепак го одржа како неофицијален.

Приближно 2,3 милиони Каталонци, од 5,4 милиони гласаа на референдум, додека 80 отсто гласале за одвојување од Шпанија.

Препорачуваме

Партнери на Правдико