Протест на судската администрација пред Министерството за правда | Правдико

Правдико

   

Протест на судската администрација пред Министерството за правда

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

136098Синдикатот на УПОЗ и Здружението на судска администрација од денеска го радикализираат протестот.

Своето незадоволство го искажуваат пред Министерството за правда каде протестираат. Од петок судовите нема да издаваат уверенија со печат, а од понеделник нема да се работат постапките за обезбедување докази.

Вработените бараат зголемување на додатоците на плата за 35 насто исто како што тоа е предвидено кај судиите, јавните обвинители и јавнообвинителските службеници. Судската администрација штрајкува веќе десетина дена.

Извор:24 Вести

Препорачуваме

Партнери на Правдико