Протест за амнестија пред Собрание | Правдико

Правдико

   

Протест за амнестија пред Собрание

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Граѓанската иницијатива за донесување Закон за амнестија на осудениците за денеска попладне пред Собранието најави протест.

sobranie

Целта, како што велат, е добивање позитивен одговор од претседателот на Законодавниот дом за распишување граѓанска иницијатива на државно ниво за собирање на 10 илјади потписи за донесување Закон за амнестија во законски предвидениот рок.

Велат дека доколку не се задоволат нивните барања, протестот ќе трае деноноќно се до добивањето на потребниот одговор од страна на спикерот Вељаноски.

Извор: 24Вести

Препорачуваме

Партнери на Правдико