Протестен марш во Скопје против монтирани судски предмети | Правдико

Правдико

   

Протестен марш во Скопје против монтирани судски предмети

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Граѓани Албанци маршираат од паркот во Чаир до Собранието со барање да се решат сите монтирани судски предмети. Протестниот марш за правда е организиран од братот на Ел Чека, Блерим Ахмети, а поддржан од партијата Беса.

„Не можеме да молчиме кога има неправда, монтирани случаи против Албанците, а власта ја уби надежта за правна држава“, порачаа од Беса.

Демонстрантите скандираат „Нема правда, нема мир“, „Сакаме слобода“ и „Али предавник“. Тие велат дека бомбите на Ел Чека се исти како тие на Заев.

Зад прекарот Ел Чека е кичевчанецот Шеќерим Ахмети, кој сега живее во Чикаго. Тој објавува прислушувани разговори, главно залидерот на ДУИ Али Ахмети, за дел од раководството на ДУИ, но и за поранешното раководство на ВМРО-ДПМНЕ.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико