Прва средба на специјалната обвинителка Јанева со државниот обвинител Јовески | Правдико

Правдико

   

Прва средба на специјалната обвинителка Јанева со државниот обвинител Јовески

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Актуелната состојба во обвинителствата, идната редовна комуникација, потребата од размена на искуства, заедничката определба и подготвеност за соработка со цел поефикасно гонење на сторителите на кривичните дела беа теми на кои се говореше на првата средба помеѓу јавниот обвинител на Република Македонија, Љубомир Јовески, и специјалната обвинителка Катица Јанева.

Како што информираат од Обвинителството, на работниот состанок одржан вчера во просториите на Јавното обвинителство на Република Македонија, станало збор и за актуелните реформи во правосудниот систем и неопходната активна вклученост  на јавните обвинителства.

„Јовески и Јанева ги разгледаа прашањата опфатени со претстојните измени во законите со кои се регулира кривичната материја, особено во однос на поставеноста и организацијата на обвинителствата. Притоа беше потенцирано значењето на меѓусебната поддршка и почитта со цел успешна реализација на суштинските реформи, кои ќе придонесат за подобрување на улогата на јавниот обвинител во целокупниот правосуден систем во државата“, се додава во соопштението. ​

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико