Први парични казни за носење буркини во Кан | Правдико

Правдико

   

Први парични казни за носење буркини во Кан

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Француската полиција ги врачи првите парични казни поради носење буркини во Кан, на југот на Франција.

burkini

Забраната за носење муслимански костум за капење, кој целосно го покрива женското тело е во воведена кон почетокот на месецот.

Жените во буркини биле на плажа со своите деца кога полицијата интервенирала. Четирите жени се казнети со по 36 евра, а добиле и усно предупредување и наредено им е да ја напуштат плажата.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико