Првична оценка на меѓународните посматрачи за изборите | Правдико

Правдико

   

Првична оценка на меѓународните посматрачи за изборите

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Меѓународните набљудувачи на претседателските избори во Северна Македонија денеска во Скопје ќе одржат прес-конференција на која ќе ја кажат прелиминарната изборна оценка по вториот круг од изборите.

Мисијата е заеднички потфат на Канцеларијата на ОБСЕ за демократски институции и човекови права (ОДИХР), Парламентарното собрание на ОБСЕ и Парламентарното собрание на Советот на Европа. Меѓународната мисија за набљудување на изборите имаше околу 170 набљудувачи од 32 земји, вклучувајќи 156 долгорочни и краткорочни набљудувачи распоредени од ОДИХР, 11 пратеници и персонал од ПС на ОБСЕ и 5 од ПССЕ.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико