Психијатарка издала лажно лекарско дека пациентот има психички проблеми, а тој бил на одмор во Грција | Правдико

Правдико

   

Психијатарка издала лажно лекарско дека пациентот има психички проблеми, а тој бил на одмор во Грција

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

lekar-12Психијатарка од Специјалистичка ординација по психијатрија „Медика про менте“ во Охрид, издала лажно лекарско уверение дека пациент, вработен како раководител на градежна оператива во ЈП,,Градски гробишта“ Охрид има психичко проблеми, а тој си бил на одмор во Грција.

На 6 јули оваа година психијатарката го издала лажното уверение и во извештајот констатирала дека пациентот има несоници,висок степен на напнатост,нерасположение.и.т.н. и препорачала неопходно издавање на боледување.

Тоа го направила и покрај тоа што знаела дека конкретниот ден, пациентот не се јавил на лекарски преглед бидејки бил отсутен од државата односно заминал на летување во странство.

Дополнително таа внела невистинити податоци и во амбулантниот дневник каде лажно прикажала дека пациентот се јавил на преглед во специјалистичката ординација „Медика про менте“.

Раководителот врз основа на невистинитиот лекарски извештај, добил предлог за лекарска комисија од матичен лекар со позитивно мислење и оценка на Првостепената комисија при ФЗОМ. Врз таа основа, вака изготвеното невистинито лекарско уверение, пријавениот го употребил кај матичниот лекар и кај комисијата на ФЗОМ за добивање на боледување во период од шести јули до четврти август оваа година.

Од увидот во електронска евиденција, констатирано е дека пријавениот на шести јули годинава, со патна исправа, преку граничниот премин „Меџитлија“ остварил излез од Република Македонија кон Република Грција, а на 22 јули, на истиот граничен премин, регистриран е негов влез во Република Македонија.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико