Путин и Обама се согласија за прекин на војната во Сирија | Правдико

Правдико

   

Путин и Обама се согласија за прекин на војната во Сирија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Рускиот и американскиот претседател, Владимир Путин и Барак Обама, се согласиле дека денеска треба да се прекине војната во Сирија и дека Обединетите нации треба да посредуваат меѓу завојуваните страни.

putin-obama1

За време на 35-минутниот разговор на маргините на самитот Г20, Обама и Путин разговарале за напорите за пронаоѓање решение за судирите во Сирија.

Двајцата претседатели оцениле дека терористичките напади во Париз само ја зголемиле потребата за конфликтот во Сирија да се реши на најбрз можен начин. Белата куќа соопшти дека разговорот меѓу двајцата државници бил конструктивен.

Извор: Мета

Партнери на Правдико