Путин: Лидерите се согласија за прекин на огнот во Украина | Правдико

Правдико

   

Путин: Лидерите се согласија за прекин на огнот во Украина

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Минск, Белорусија: Рускиот претседател Владимир Путин вели дека инволвираните страни во украинскиот конфликт се согласија за прекин на огнот почнувајќи од полноќ во Сабота, како и за повлекување на тешкото оружје.

lead_large

После 15-часовни разговори во белорускиот главен град, Путин изјави дека спогодбата е потпишана – една за прекин на огнот, а друга за тоа да се имплементира.

Во меѓувреме, и двете страни во конфликтот сеуште водат вооружени напади во Источна Украина.

Препорачуваме

Партнери на Правдико