Путин потпиша указ за повик за воена служба на речиси 150.000 руски граѓани | Правдико

Правдико

   

Путин потпиша указ за повик за воена служба на речиси 150.000 руски граѓани

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за повик во октомври-декември 2015 година на граѓани на Руската федерација за воена служба. Документот беше објавен на сајтот на рускиот претседател.

2314290
Се повикуваат граѓани на возраст од 18 до 27 години, кои не се во резервниот состав и според законот подлежат на воена служба. Нивниот број е 147.000, се наведува во указот.

Извор: 24Вести

Препорачуваме

Партнери на Правдико