Путин: Русија е подготвена да ги обнови односите со САД | Правдико

Правдико

   

Путин: Русија е подготвена да ги обнови односите со САД

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Претседателот на Русија, Владимир Путин, изјави денеска дека неговата земја е целосно подготвена да ги обнови односите со САД, откако Доналд Трамп победи на претседателските избори.

09112016150526_web_putin

Путин, при примањето на акредитивот за странски амбасадори во Русија, изјави дека за време на предизборната кампања ги слушнал ставовите на Трамп за обнувувањето на врските со Русија.

– Русија е подготвена за обновување на односите, но тоа нема да биде лесно. Подобри односи ќе им одговараат и на САД и на Русија, заклучи Путин.

Извор: Нова Македонија

Партнери на Правдико