Путин со рекорден рејтинг од речиси 90 отсто | Правдико

Правдико

   

Путин со рекорден рејтинг од речиси 90 отсто

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Рејтингот на рускиот претседател Владимир Путин достигна рекордна вредност од речиси 90 отсто, покажуваат денеска објавените податоци од истражувањето на јавното мислење во Русија на социолошкиот центар ВЦИОМ.

entry1008271288

Анкетата покажа дека позитивно мислење за работата на Путин имаат 89,9 отсто од испитаниците, што е нов рекорд. Овој резултат го надминува претходниот рекорд, регистриран во јуни 2015 година, кога рејтингот на Путин изнесуваше 89,1 отсто.

Според експертите на ВЦИОМ, новиот уште повисок рејтинг на претседател е условен пред се од случувањата во Сирија и водушните напади на руската авијација врз позиции на терористите.

Извор: 24Вести

Партнери на Правдико