Путин со закон ќе ги утврдува имињата на децата | Правдико

Правдико

   

Путин со закон ќе ги утврдува имињата на децата

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ со кој ја забрани употребата на цифри, пцости и интерпукциски знаци (освен тире) во детските имиња. Дозволено е да му се даде на дете двојно презиме составено од презимињата на родителите. Тоа се пишува со тире и не може да има повеќе од два збора.

Причина поради која се носи овој закон е идејата на едни родители кои сакале да го крстат детето БОЧИРВФ – биолошки објект на човек од фамилијата Воронхови и Фролонхови.Поради чудното име детето, и ден-денеска е без никакви документи. Други имиња кои со закон ќе бидат забранети се Делфин, Април, Принцезата Даниела, Океана и сл.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико