Работилница за проценка на ризикот од корупција во јавниот сектор | Правдико

Правдико

   

Работилница за проценка на ризикот од корупција во јавниот сектор

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Државната комисија за спречување на корупцијата во соработка и со поддршка на Европската Комисија преку инструментот TAIEX, организира работилница на тема „Проценка на ризикот од корупција во институциите од јавниот сектор – утврдување на ризикот од корупција и другите неетички ризици и планирање на решенија и мерки за нивно надминување“.

Работилницата ќе се одржи во четврток и во петок, во хотел Арка во Скопје.

Целта на работилницата е отворено да се дискутира за ризиците од корупција во управувањето, нивно утврдување, проценка и надминување како и посочување на институционалните структури, системи и процеси кои можат да бидат повеќе подложни на корупција. Исто така, на работилницата ќе се разменат позитивни искуства и добри практики за градење на институционалниот и личниот интегритет во јавниот сектор и планирање на ефикасни решенија и механизми за намалување и спречување на ризиците од корупција.

Извор:Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико