Работните групи продолжуваат со преговорите за изборната регулатива | Правдико

Правдико

   

Работните групи продолжуваат со преговорите за изборната регулатива

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Од денеска работните групи повторно седнуваат на преговори. На маса се враќа корпусот прашања поврзани со изборното законодавство.

pregovori

По ова прашање работните групи веќе имаат постигнато одреден напредок, но целосен договор се уште нема.

На маса се уште отворени останаа прашањата за редефинирање на составот и надлежностите на ДИК, прочистувањето на избирачкиот список и гласањето на дијаспората.

Засега, според извори од партиите, одредени доближувања има за составот на ДИК и тоа тројца да бидат од редовите на опозицијата, тројца од власта и уште три членови од редовите на експертите.

Извесен напредок е постигнат и за прочистувањето на избирачкиот список, се бара комбиниран модел меѓу предлогот на СДСМ за активна регистрација на гласачите и предлогот за теренска проверка.

Извор: 24Вести

Препорачуваме

Партнери на Правдико