Радовишани со лажни ПЦР-тестови фатени на скопскиот аеродром, казнети со по 2.000 евра | Правдико

Правдико

   

Радовишани со лажни ПЦР-тестови фатени на скопскиот аеродром, казнети со по 2.000 евра

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Двајца жители на радовишкото село Конче биле фатени на скопскиот аеродрм со лажни ПЦР-тестови во обид да ја напуштат државата. Тие се казнети со по 2.000 евра.

 

Според информациите на Основното јавно обвинителство Скопје, на 29 март на Меѓународниот аеродром Скопје тие употребиле фалсификувани ПЦР-тестови за коронавирус. Медицинските сертификати за кои знаеле дека не се оригинални и не се издадени од наведената лабораторија ги презентирале при пасошката контрола, при обидот да ја напуштат државата.

Основното јавно обвинителство Скопје му предложи на Судот за двајцата обвинети да изрече парични казни од по 100 дневни глоби, при што висината на една дневна глоба да биде определена на 20 евра во денарска противвредност. ​​

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико