Раководител на ,,алфите”: Немаше потреба Бошкоски да го апсиме лежејќи, не даваше отпор | Правдико

Правдико

   

Раководител на ,,алфите”: Немаше потреба Бошкоски да го апсиме лежејќи, не даваше отпор

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Далибор Трајковски, раководител во единицата ,,Алфи” кој учествувал во апсењето на лидерот на ОМ, Љубе Бошкоски, во денешното сведочење за случајот ,,Тортура” истакна дека командантот на единицата, Ивица Анчевски – Пуки, на 6 јуни 2013 година најавил дека ќе биде апсено вооружено лице за кое подоцна го информирал дека станува збор за Бошкоски.

Трајковски истакна дека при апсењето командантот Анчевски наредил Бошкоски да се уапси во легната положба и покрај тоа што немало потреба од такво нешто, бидејќи Бошкоски не давал отпор.

„Начинот на апсењето зависи од тоа дали лицето кое се апси пружа отпор. При апсењето на Бошкоски истиот не го правеше тоа, па им кажав веднаш да го станат и да го потпрат на автомобилот”, рече Трајковски.

Сведокот истакна дека Бошкоски при апсењето извикувал ,,луѓе што правите, Сашо ме намести”, на што некој од припадниците му возвратил. На прашањето на обвинителот од СЈО, Љубомир Лапе што точно „алфите„2 му кажале на Бошкоски, сведокот изјави дека не му текнува точно на зборовите, но веднаш по кратката вербална расправа наредил да не се воспоставува никаква комуникација со Бошкоски.

„Не можам да се сетам кои зборови беа упатувани. Сите бевме под адреналин, знам Љубе викаше ‘Сашо, Сашо’, а од друга страна колегите мислам дека му викаа ‘многу збориш, многу лаеш’”, рече Трајковски.

Според сведокот, нетипично било тоа што апсењето траело повеќе од еден час. На прашањето на обвинителот зошто се чекало тоа, Анчевски кажал дека треба да дојдат новинари и крим-техника.

Во случајот ,,Тортура” обвинет е ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков заедно со уште петмина припадници на единицата „Алфи“ за насилно постапување при апсењето на лидерот на ОМ, Љубе Бошкоски.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико