Правдико

   

Разбиена една од најголемите криминални групи во Европа – продавале бебиња во Грција

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Грчката полиција на северот на земјата разби криминална група која продавала бебиња, додавајќи дека станува збор за една од најорганизираните групи во Европа. Полиција информираше дека 12 лица се уапсени, а 66 се обвинети.

Шефот на единицата за злосторства во Солун, Антонис Цицис, вели дека станува збор за една од „најголемите и најдобро организирани“ групи во Европа. Според него, полицијата влегла во трага на најмалку 22 случаи на продажба на бебиња, 24 случаи на продажба на јајце клетки и 10 случаи на плаќања на сурогат мајки меѓу 2016 и 2019 година.

Цицис наведува дека оваа криминална група „заработила“ најмалку половина милион евра.

Криминалната група, наводно, била предводена од грчки адвокат и од акушер. Тие регрутирале сиромашни бремени жени во Бугарија и им плаќале до 5.000 евра за да ги продадат нивните бебиња на грчки парови без деца, пренесува АП.

Извор: Макфакс

Партнери на Правдико