Развод на брак во судската практика | Правдико

Правдико

   

Развод на брак во судската практика

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

11063201_10153165777286764_1335191953_nВо современото општество доколку бракот не се развива врз основа на очекувањата на брачните другари, на едниот од нив или на двајцата брачни дугари, дозволено е таквиот брачен однос уште за време на животот на брачните другари, да престане со развод на брак.

Правниот начин за престанок на брак  е регулиран со закон, во одредена постапка со одлука на орган врз основа на правила предвидени со закон.

Автор: Катерина Бурлијовска

Прочитај ја целата статија ТУКА

Препорачуваме

Партнери на Правдико