Референдум за суверенитетот на источна Украина до 11 мај | Правдико

Правдико

   

Референдум за суверенитетот на источна Украина до 11 мај

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Раководството на Доњецката народна република ќе одржи референдум за прогласување на независност во и сто време и соЛуганската област, изјави еден од лидерите на републиката Денис Пушилин.

Ситуация в Славянске

Референдумот ќе се одржи најкасно до 11 мај – изјави Денис Пушилин и додаде дека суверенитетот на Доњецката народна република ќе овозможи стапување во федеративни или конфедеративни односи со која било земја, независно од географската положба, вклучувајќи ги Русија и Украина, како и можноста да постане независна држава.

Пушлин исто така нагласи дека изборите за избор на претседател на Украина закажани на 25 мај нема да се одржат во нивниот регион како и тоа дека Доњецката област ќе плаќа данок на Киев до одржувањето на референдумот

–ПРАВДИКО–

Препорачуваме

Партнери на Правдико