Правдико

   

„Рекет“ финишира, клучните прашања висат

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Како високопрофилен случај како „Рекет“ завршува со само тројца обвинети, има ли одговорност и во власта како што тврди опозицијата, каде заврши чантата Луј Витон со милиони ипол евра како и што крие телефонот на Боки 13 се дел од прашањата што ги наметна овој предмет, прашуваат правниците.

Пратеници под контрола на бизнисмени и разузнавачи, вмешаност на бугарски разузнавачки служби, параполиција, милион ипол евра дадени за поткуп без прикажан доказ во судот за нивното потекло ниту за конечна дестинација се само дел од приказните кои обвинетите ги посочија како спорни во нивните завршни зборови во предметот „Рекет“.

По речиси 40 судски рочишта од високопрофилниот судски процес познат во јавноста како „Рекет“ во кој се обвинети шоуменот и неформален сопственик на 1ТВ Бојан Јованоски познат како Боки 13 и поранешната специјална обвинителка Катица Јанева стигна до самиот крај, но остави многу неодговорени прашања. Да потсетиме, овој случај ја бранува политичката сцена од минатото лето.

Чии аргументи ќе натежнат дали на обвинетите дека овој предмет е наместен со цел да се урне Специјалното јавно обвинителство или пак дека на обвинителката Вилма Русковска дека нејзината колешка го „рекетирала“ осомничениот бизнисмен Јордан (Орце) Камчев ќе одлучи водечкиот судија на судискиот совет Весна Николовска-Масевска на 18 јуни.

Во меѓувреме, во јавноста се лицитира со тоа на колку години ќе бидат осудени обвинетите. Јовановски се товари за перење пари и примање награда за противзаконско влијание, додека, Јанева се гони за злоупотреба на службената положба и овластување, нешто за кое во 2015 година доби задача како шеф на СЈО да гони криминал и прекршители на законот во функционерските редови.

Според обвинението, Јовановски и Милески земале милион и пол евра од Камчев за да му ја олеснат положбата во случајот „Империја“, додека Јанева, земала 50 илјади евра и гарнитура вредна пет илјади евра.

Камчев во „Империја“ е осомничен за перење на 10 милиони евра заедно поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков и уште неколкумина други бизнисмени за злосторничко здружение.

Кадиев: Рекет е измислен за спас на обвинетите од Империја

Милески уште на првото рочиште призна вина и за тоа доби 3 години затвор. Тој од слобода со оставена гаранција, ја чека правосилноста на пресудата.

Адвокатот Звонко Давидовиќ вели дека клучното неодговорено прашање е како во толку голем и високопрофилен случај Обвинителството гони само тројца и според обвинението апсолутно никој друг не учествува во ваков настан.

„Ова е чуден предмет во кој ваков настан може да заврши со само тројца обвинети, тоа е просто невозможно. Но обвинителството не покажа слух, а можеби ни доблест и храброст да ги расчепка работите до крај, и затоа е ситуацијата ваква, затоа имаме многу предмети кои не дадоа одговор, него го тргаме ѓубрето под тепих, кое секој ден се повеќе и повеќе излегува. Мислам дека сме дојдени до една точка во која за да се врати правната држава треба да одговараат сите кои згрешиле, без разлика на власт и опозиција,“ вели Давидовиќ.

Тој посочува дека овој предмет ја потресе државата, затоа што го урна специјалниот обвинител кој имаше голема поддршка, поради кого Шарената револуција излегуваше на улици и се очекуваше да донесе пресвртница во општеството.

„За жал обвинителката застана на страна на криминалот и оние кои ги гонеше и се најде на обвинителна клупа. Каде ние згрешивме?#, прашува тој .

Целата статија можете да ја прочитате на: Радио слободна Европа

Партнери на Правдико