Правдико

   

,,Рекет“ – пуштени снимките од домот на Камчев

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Првообвинетиот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 на почетокот на денешното рочиште побара одложување поради здравствени причини. Тој се пожали на болки и кажа дека има рак на желудник. Судијата му одговори дека ќе повика итна помош, на што Јовановски рече дека не сака бидејќи тие само ќе му дале дијазепам и потоа нема да може да го следи судењето. Судијата, сепак, реши судењето денеска да продолжи.

Пред почетокот на рочиштето, Јовановски на висок тон и се обрати на обвинителката Вилма Русковска по што обезбедувањето реагираше и го изнесе од судница. Отакако ситуацијата се смири, а судечкиот совет влезе во судницата, Јовановски беше вратен, а рочиштето почна. На него се презентираа снимките од домот на Јордан Камчев снимени од неколку различни камери во неговата куќа на која се гледаат Јовановски и Милевски. Истите снимки јавноста можеше да ги види и во објавата на италијанскиот медим Ла Верита.

Камчев, кој е сведок во случајот „Рекет“ е осомничен во случајот „Империја“ кој го отвори Специјалното јавно обвинителство. Според обвинението поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, прво осомничениот Јовановски и Зоран Милевски се здружиле за да му земаат пари на Камчев во замена за олеснителни околности во предметот кој тогашното СЈО го водеше за него. Милевски на првото рочиште ја прифати вината и доби три години затворска казна.

На минатото рочиште беа презентирани фотографии од предмети одземени при претресот на домовите и работните простории на обвинетите Јовановски и Јанева, како и од претресот на домот на Милевски.

Извор: Радио слободна Европа

Партнери на Правдико