Рига ќе ги казнува граѓаните за гледање нелегални прекугранични канали | Правдико

Правдико

   

Рига ќе ги казнува граѓаните за гледање нелегални прекугранични канали

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Десетици илјади Летонци, кои зборуваат руски јазик, ќе мора да ја намалат јачината на звукот на телевизорот и да се чуваат од маалските кодоши откога стапи во сила новиот закон според кој гледачите на нелиценцирани сателитски телевизии ќе бидат казнети, дури и само за избирање на каналот, пренесува РТ.

Претходно овој месец, локалните медиуми објавија дека Сеимас, парламентот на оваа балтичка држава, го усвои нацрт-законот со кој ќе се криминализира гледањето неодобрени преноси.

Мрежите што ќе бидат засегнати со новиот закон вклучуваат десетици руски телевизиски канали, чиј сигнал може да се фати и преку границата. Повеќе од еден од тројца Летонци зборуваат руски дома, но на десетици радиодифузери кои прикажуваат програми на овој јазик им беа одземени лиценците и им беше забрането да емитуваат програма во земјата од почетокот на овој месец.

Иварс Аболинс, претседател на летонскиот Национален совет за електронски медиуми (НЕПЛП), издаде соопштение за забраната.

„Ние го заштитивме, го штитиме и ќе го штитиме нашиот информативен простор“, рече тој.

Регулаторите тврдат дека гостите во контактните емисии на каналите на руски јазик предизвикувале омраза и повикувале на војна во Европа.

Руската амбасада во Рига жестоко протестира на оваа одлука. Во објавата на својата фејсбук-страница таа рече дека овој закон е како од најдобрите традиции на диктатурата.

Потегот на Рига, наверојатно, е инспириран од фактот дека најголемата опозициска партија во земјата, Хармонија, е предводена од руски говорители и има блиски врски со левичарската руска групација „Фер Русија“. Хармонија освои 23 од 100 места во Сеимас на изборите во 2018 година.

„Повреда на слободата на говорот? Ова е само почеток на тоа“, додаде тој. „Очигледно среде слободен пазар летонските телевизиски канали не може да се натпреваруваат, дури и во информативниот простор на сопствената земја“.

Сега гледачите, најверојатно, ќе се соочат со финансиски казни ако бидат фатени како гледаат недозволени програми. Пратениците посочуваат дека 62.000 домаќинства се приклучени на нелегални сателитски преноси во 2018 година, последната година за која има податоци.

„Репортери без граници“ минатото лето објавија предупредување откако голем број балтички земји забранија неколку одделни канали на РТ. Оттаму рекоа дека иако е легитимно да се брани и да се промовира независно и сигурно информирање, овие забрани се злоупотреба на политиката на санкции на ЕУ.

„Наместо да се забрануваат медиуми на несигурна правна основа, земјите може да побараат од сите медиуми да ја гарантираат уредничката независност, а потоа може да воведат легитимни санкции ако се утврди дека медиумите не постапуваат во согласност со нивните обврски“, велат од „Репортери без граници“.

Украина исто така неодамна се најде на удар на руските и европските политичари за својата одлука да блокира и забрани серија канали на руски јазик, управувани и продуцирани од Украинци што зборуваат руски. Секој трет Украинец дома зборува на руски јазик како прв јазик, но Киев тврди дека каналите се пропаганда на Кремљ.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико