Романија ќе ги претстави приоритетите на нејзиното претседавање со ЕУ | Правдико

Правдико

   

Романија ќе ги претстави приоритетите на нејзиното претседавање со ЕУ

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Во Брисел денеска ќе се одржи седница на Советот за општи работи на Европската унија.

Притоа романското претседателство со Унијата ќе ги претстави своите приоритети во наредните шест месеци. Меѓу нив се изградба на побезбедна Европа и Европа како посилен фактор во светот и со заеднички вредности. Романското претседателство исто така ќе ги информира министрите за своите планови во врска со работата врз повеќегодишната финансиска рамка за 2021-2027 година.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико