Романија воведува доживотен затвор за педофилија и силување | Правдико

Правдико

   

Романија воведува доживотен затвор за педофилија и силување

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Романија итно ќе воведе нов закон за доживотен затвор за силување и педофилија, изјави денеска романската премиерка Виорика Данчила.

„Ќе имаме нулта толеранција за недостиг на човечност и непочитување на граѓаните“, рече премиерката Данчила, најавувајќи нови владини мерки.

Изјавата доаѓа откако ДНК-тестовите потврдија дека киднапираната девојка Александра Мачешаму (15), која исчезна на 24 јули, била убиена, што предизвика бес во Романија и изнесе многу недостатоци во полицискиот и судскиот систем во земјата, објавија новинските агенции.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико