Романски министер поднесе оставка бидејќи ги навредил жените | Правдико

Правдико

   

Романски министер поднесе оставка бидејќи ги навредил жените

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Романскиот министер за транспорт, Јоан Рус, поднесе оставка по изјавата во која Романките, чии мажи работат во странство, ги нарече проститутки.

director-demis-de-ioan-rus-pentru-ca-si-a-permis-sa-incheie-contracte-de-zeci-de-milioane-de-euro-pentru-cfr-marfa-209719-1

Премиерот Виктор Понта ја прифати оставката на Рус, кој во телевизиско интервју изјави дека три милиони Романци работат во странство и им испраќаат пари на жените „курви“, за да ги издржуваат нивните деца кои „не се за ништо“.

Извор: Мета.мк

Препорачуваме

Партнери на Правдико