Романскиот премиер Виктор Понта поднесе оставка | Правдико

Правдико

   

Романскиот премиер Виктор Понта поднесе оставка

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Романскиот премиер Виктор Понта денеска поднесе оставка на функцијата.

Victor Ponta

– Понта поднесе оставка, затоа што некој мора да преземе одговорност за она што се случи, изјави лидерот на владејачката Социјалдемократска партија (ПСД), Ливиу Драганеа.

Оставката на Понта следи еден ден по масовните протести во неколку романски градови од кои беше побрано тој да се повлече од премиерската функција, поради пожарот во дискотеката „Колектив“ во Букурешт во петокот, при што загинаа 32 лица.

Драганеа нагалси дека состојбата е сериозна, но вети дека ПСД „ќе најде брзо решение за ваквата ситуација“.

Извор: Утрински Весник

Препорачуваме

Партнери на Правдико