Романскиот претседател ја одби кандидатката за премиерка | Правдико

Правдико

   

Романскиот претседател ја одби кандидатката за премиерка

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Романскиот претседател Клаус Јоханис во вторник ја одби Севил Шаидех, кандидатката на Социјалдемократската партија, за премиерка, со барање да понудат нов кандидат.

romania

Социјалдемократската партија ја предложи Севил Шаидех, 52 годишна муслиманка блиска до Ливи Драгнеа, моќник од оваа партија кој ја загуби својата функција по осудата за изборна измама во 2012 година.

Социјалдемократската партија на 11 декември победи на изборите со големо мнозинство и заедно со своите коалициони партнери и долгогодишни сојузници АЛДЕ, освоиле мнозинство од 250 места во парламентот што има 465 пратеници, заради што коалицијата нема да има проблем со добивањето поддршка во дводомниот парламент.

Драгнеа е близок до Шаидех која доаѓа од моќна романска муслиманска заедница со околу 65.000 членови, а бил и нејзин кум на венчавката за поранешниот советник во министерството за земјоделство со потекло од Сирија.

„Внимателно ги проучив аргументите за и против, па одлучив да ја одбијам номинацијата на госпоѓата Севил Шаидех“, рече Јоханис пред новинарите.

Тој ги повика социјалдемократите и АЛДЕ да дадат нова понуда.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико