РСС: Намалување на цените, а потоа укинување на роамингот | Правдико

Правдико

   

РСС: Намалување на цените, а потоа укинување на роамингот

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Укинувањето на роаминг во земјите од Западен Балкан за граѓаните во регионот е важно, исто како и слободното движење, и истовремено на бизнисмените ќе им ги олесни условите за бизнис, покажа анкетата спроведена од Советот за регионална соработка (РЦЦ) во Белград, Подгорица, Приштина, Сараево, Скопје и Тирана.

Видеото и заклучокот се објавени непосредно пред Дигиталнит Самит на Западен Балкан во Белград на 4 и 5 месецов, каде што се најавува и потпишување на Договор за намалување на роамингот помеѓу земјите од Западен Балкан. Владата на Северна Македонија пред
две недели го овласти ресорниот министер Дамјан Манчевски да го потпише договорот.

Вториот Дигитален Самит ќе го отворат спрската премирка Ана Брнабиќ, генералната секретарка на РСС Мајлинд Брегу и еврокомесарката за дигитална економија и општество Марија Габриел.

Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико