Правдико

   

Русија: Ангарскиот манијак обвинет за уште 60 убиства

© Copyright 2018 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Серискиот убиец, поранешен полицаец осуден на доживотен затвор поради убиство на 22 жени од местото од областа Иркутск во источен Сибир, е обвинет за уште 60 убиства, пренесуваат во понеделникот агенциите, повикувајќи се на соопштението на Истражниот комитет на Русија.

Во јануари 2015 година поранешниот полицаец Михаил Попков беше осуден на доживотна затворска казна поради убиството на 22 локални жителки и нанесување тешки телесни повреди на уште две жртви при обид за убиство. Злосторствата биле извршени во периодот меѓу 1994 и 2000 година, а телата на жените во местото Ангарск кои исчезнувале ноќе, подоцна биле пронаоѓани во различни делови на Иркутската област. Осомничениот бил идентификуван дури во 2012 година.

На почетокот од јануари годинава тој призна уште 59 убиства, но истрагата продолжува во рамките на нова кривична постапка. Според Истражниот комитет, Попков во текот на 20 години на територијата на Иркутската област извршил најмалку 84 убиства. Возраста на убиените жени се движи меѓу 16 и 40 години.

Во рамките на истрагата за овие мистериозни масовни убиства властите од неколку области во кои биле наоѓани телата со траги од насилна смрт разговарале, проверувале и тестирале повеќе од 30 илјади луѓе.

Во неколку случаи на местата на коишто биле најдени телата, биле откриени траги од гуми на возило од типот „нива“, па истрагата ги проверувала сите сопственици на вакво возило во регионот. Така всушност и било влезено во трагата на убиецот, кој во 1998 година дал отказ од службата во полицијата. Кај него биле нашла и орудијата со кои ги извршувал ѕверствата, како одвртувачи, ножеви и метални прачки.

Потоа било откриено дека осудениот може да е одговорен за уште најмалку 20 случаи на нерасветлени убиства. Според државното обвинителство, полицаецот манијак, како што го нарекуваат некои руски медиум, за тоа му зборувал на друг затвореник со кој бил во иста ќелија.

Првично Попков, кога во 2012 година бил уапсен во Владивосток признавал само три убиства, но иследниците успеале да дојдат до докази и за другите негови злосторства. По изрекувањето на пресудата, мажот признал и други убиства.

Според обвинителството, во текот на истрагата биле сослушани неколку стотици сведоци и извршени повеќе од 200 експертизи. Експертите од Истражувачкиот центар за социјална и судска психијатрија утврдиле дека во времето на извршувањето на свирепите злосторства Попков бил свесен за своите постапки и можел да ги контролира.

Обемот на овој кривичен случај е составен на повеќе од 300 томови акти. Обвинителството соопшти дека наскоро со новите материјали ќе биде запознае обвинетиот и неговата одбрана, а потоа делото ќе биде предадено на судот.

Така, пишуваат медиумите, Попков дал признание за вкупно 81 убиство. За споредба, осудениот во 1994 година масовен убиец во Русија, Андреј Чикатило, извршил 53 докажани убиства.

Извор:Макфакс

Партнери на Правдико