Русија ќе стави вето на резолуција за малезискиот авион | Правдико

Правдико

   

Русија ќе стави вето на резолуција за малезискиот авион

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

A27DCB06-5FEA-4859-A857-9F66299F6914_w640_r1_sРускиот амбасадор во ОН вели дека Москва ќе стави вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН за создавање на трибунал кој ќе ги гони виновниците за соборување на малезискиот патнички авион над источниот дел на Украина во јули 2014 година.

Амбасадорот Виталиј Чуркин вели дека ако резолуцијата усвои доволно гласови за да биде усвоена, Русија ќе стави вето. Во авионската несреќа загинаа 298 луѓе. Украина и многу западни влади сметаат дека авион е соборен од страна на проруските сепаратисти. Русија негира каква било вмешаност, a за падот на авионот ги обвинува украинските сили.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико