Русија отвори истрага за убиството на царското семејство | Правдико

Правдико

   

Русија отвори истрага за убиството на царското семејство

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

7B1B90B4-21FC-442A-997D-80E30AE29B56_w640_r1_s_cx0_cy6_cw0Руски истражители ги ексхумираа остатоците на Цар Николај Втори и неговата сопруга Александра во рамките на новата истрага за убиството на семејството Романов во 1918 година.

Според Истражната комисија, тоа било потребно за да се потврди дали овие остатоци во катедралата во Санкт Петербург навистина им припаѓаат на членовите на царското семејство.

Романови беа симнати од власт во 1917 година, по што царот Николај, неговата сопруга, четирите ќерки и синот беа убиени во Екатеринбург на Урал во 1918 година.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико