Русија повторно побара дел од Арктикот од ОН | Правдико

Правдико

   

Русија повторно побара дел од Арктикот од ОН

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Русија поднесе барање до Обединетите нации, за добивање право на дел од територијата на Арктикот, соопшти денеска руското министерство за надворешни работи.

arktok

Во соопштението се наведува дека Русија бара 1,2 милиони квадратни метри на епиконтиненталниот дел на Арктикот.
Русија, САД, Канада, Данска и Норвешка се обидуваат да добијат право на делови од Арктикот, каде се верува дека се наоѓаат наоѓалишта на четвртина од неискористената нафта и гас.

Москва во 2007 година симболично побара право над делови од Арктикот, така што од подморници на Северниот Пол, на површината на Северниот Леден Океан исфрли кутии со руско знаме.

Извор: Мета.мк

Препорачуваме

Партнери на Правдико