Русија ги проширува економските санкции кон Турција | Правдико

Правдико

   

Русија ги проширува економските санкции кон Турција

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Рускиот премиер Дмитриј Медведев денеска потпиша уредба за примена на дополнителни економски мерки против Турција, кои ќе стапат на сила на 1 јануари, соопшти денеска прес-службата на премиерот.

medvedev

„Направивме листа на одреден вид услуги што на територија на Русија ги пружаат организации под јурисдикција на Република Турција, како и организации што ги контролираат граѓани на Турција или организации што се во надлежност на Република Турција, а кои се забранети од 1 јануари 2016 година“, се наведува во соопштението.

Во согласност со уредбата, Москва го забрани работењето во Русија за сите турски туристички агенции, хотели и компании што дваат услуги од областа на хотелиерството.

Забраната, исто така, се однесува на градежните работи, архитектурата и на дрвната индустрија.

Односите меѓу Москва и Анкара се влошија откако турските сили на 24 ноември го урнаа рускиот авион „су-24“ над Сирија.

Претседателот Владимир Путин во ноември потпиша уредба за воведување економски мерки против Турција, вклучувајќи и ограничувања што се однесуваат за работа, патување и за трговија.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико