Русија разгледува закон за депортација на странци за непожелно однесување | Правдико

Правдико

   

Русија разгледува закон за депортација на странци за непожелно однесување

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Руските законодавци ја испитуваат можноста за нов закон со кој се предвидува депортација на странски државјани кои се вклучени во непожелно однесување кое има за цел да се меша во внатрешните работи на земјата.

Андреј Климов, постар член на Долниот дом на Парламентот потврди дека се водат разговори за законот и порача дека странските партнери систематски се мешаат во нивните работи. Со рускиот закон за имиграција им беше забрането на странските државјани да имаат интерес за националната безбедност на земјата.

Извор:Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико