Русија уште една година го продолжи ембаргото кон ЕУ | Правдико

Правдико

   

Русија уште една година го продолжи ембаргото кон ЕУ

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека за уште една година го продолжил ембаргото за увоз на храна од западот.

47b30a58-a987-41d4-8c5c-9270807c2ace-putin-s

Ембаргото стапува во сила денеска и е соодветна мерка на европските санкции кон Москва.

Путин наведе дека Владата побарала од него да го продолжи ембаргото за увоз на храна од САД, од земјите-членки на ЕУ, од Австралија, од Канада и од Норвешка.

Извор: еМагазин

Препорачуваме

Партнери на Правдико