Русија: Затвор за петмина милитанти | Правдико

Правдико

   

Русија: Затвор за петмина милитанти

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Пет мажи во Русија се осудени на затворска казна од пет и пол до 17 години поради припадност на забранетата исламистичка организација Хузб ут-Тахрир.

zatvor-860x680

Судиите на московскиот воен суд го воделе процесот во Чељабински, регион на Урал, кој се граничи со Казахстан и со Башкортостан.

Хузб ут-Тахрир е сунитска политичка организација која бара сите исламски земји да се обединат во исламски калифат.

Врховниот суд на Русија го забрани дејствувањето на организацијата во 2003 година, а нејзините приврзаници се сметаат за „екстремисти“.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико