Руската полиција уапси 50 опозициски демонстрaнти | Правдико

Правдико

   

Руската полиција уапси 50 опозициски демонстрaнти

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Руската полицијата уапси околу 50 опозициски демонстранти, поради ненајавени протести.

Демонстрантите се собраа во паркот во центарот на Санкт Петерсбург, вториот по големина град во Русија.

Протестот беше дел од демонстрациите што се случуваат во Русија, предводени од рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, кој најави дека следната година ќе се кандидира за претседател на Русија.

Додека полицијата ги апсеше демонстрантите, стотици други луѓе извикувале „Путин е крадец“, „Срамота“.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико