Руската служба за безбедност потврди дека авионот во Египет го урнале терористи | Правдико

Правдико

   

Руската служба за безбедност потврди дека авионот во Египет го урнале терористи

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Федералната служба за безбедност на Русија (ФСБ) соопшти дека биле пронајдени траги од експлозив во авионот што се урна над Шарм ел Шеик.

4360

ФСБ наведува дека бомбата експлодирала во авион на компанијата „Метроџет“, по што леталото се урна на полуостровот Синај додека бил на пат за Санкт Петерсбург.

Причина за падот на авионот е „терористички напад“, се наведува во соопштението на руската безбедносна служба.

Русија за падот на авионот досега не зборуваше како за терористички напад.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико