Руски агенти главни осомничени за обид за државен удар во Црна Гора | Правдико

Правдико

   

Руски агенти главни осомничени за обид за државен удар во Црна Гора

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Рускиот државјанин Едуард Шишмаков и Владимир Попов, се осомничени за организирање терористички активности во Црна Гора и создавање криминална организација, се наводно агенти на руската воена разузнавачка служба ГРУ, тврдат британските, американските и разузнавачки служби на други земји, пишуваат во неделата медиумите во Подгорица.

Рускиот државјанин Едуард Шишмаков бил воено аташе во руската амбасада во Полска, а за она за што го обвинуваат за задачата да ја дестабилизира Црна Гора и нејзиното членство во НАТО, го променил личниот идентитет и добил ново презиме Широков.

За сличната наводна операција во Молдавија и спротиставување на нејзиното пристапување на Европски унија е осомничени Владимир Попов во летото 2014 година.

Официјална Москва ги отфрли обвинувањата за вмешаност за настаните во Црна Гора во октомври минатата година, пред парламентарните избори.

Специјалното државно обвинителство води постапка против 26 лица, а подигнувањето на обвинението го најави за 15-ти април. Исто така, најавено дека на двајцата руски агенти ќе им се суди во отсуство, доколку од почетокот на судењето не бидат достапни за правосудството.

Црногорското правосудство објави дека руските националисти се главните организатори за обид за терористички напади на денот на парламентарните избори на 16-ти октомври кога е уапсена група осомничени дека на подрачјето на Црна Гора во текот на денот и изборната ноќ планирале да изведат низа терористички акции да предизвикаат хаос во државата па дури и да го ликвидираат челникот Мило Ѓукановиќ.

Извор:Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико